Ara

Bu bölümde sistem içerisindeki makaleler arasında arama yapabilirsiniz.

Dergi Kimliği

Online ISSN (İngilizce)
1305-3124

Basılı ISSN (Türkçe)
1300-5251

Online ISSN (Türkçe)
1305-3132

Kuruluş
1993

Editör
Cihat Şen

Yardımcı Editörler
Murat Yayla, Oluş Api

Genetik inceleme amaçlı yapılan girişimler için hasta bilgilendirme ve onam belgesi

Künye

Genetik inceleme amaçlı yapılan girişimler için hasta bilgilendirme ve onam belgesi. Perinatoloji Dergisi 2005;13(4):184-184

Yazar Bilgileri

Yayın Geçmişi

Yayınlanma Tarihi: 15 Eylül 2005

Çıkar Çakışması

Çıkar çakışması bulunmadığı belirtilmiştir.

Adı Soyadı:                                                                              Ev Tel:


Adres:                                                                                      Cep Tel:Koryon Villüs Örneklemesi / Amniyosentez / Kordosentez gebeliğin 11-14 / 15-20. haftaları arasında genellikle kromozom anormalliği riski olan fetusların tanısı için uygulanan, 9-15 cm arasındaki iğneler ile fetusun eşinden / içinde bulunduğu sıvı dolu amniyon boşluğundan en fazla 15-20 mg (ml) / göbek kordonundan 1 ml kan örnek alınması işlemine verilen isimdir.

Ağrı olasılığı düşük olup genellikle ek uyuşturma işlemine gerek duyulmaz. Ultrasonografi incelemesini takiben cilt temizliği yapılır ve steril iğne fetusa zarar vermeyecek bir bölümden karın tabakalarının içinde ilerletilir. Elde edilen örnek genetik laboratuvar›na gönderilir. Standart sonuç verme zamanı genellikle 15-20 gün arasında değişir. Sonuç %99.5 oranında elde edilir, %0.5 oranında hücre üremesi gerçekleşmeyebilir. Verilecek genetik sonuç kromozom sayı ve yapı anormalliklerini gösterir, gen defektleri hakkında bilgi vermez.

İşleminden sonra %0.5 oranında fetusu kaybetme riski vardır. Ayrıca hafif kanama ve su gelmesi gözlenebilir. Genelde bu riskli dönem işlem sonrasıilk dört haftayı kapsar.

Bu açıklamaların ışığında, anlaşılmayan bir husus kalmadığını düşünerek size yapılacak girişimi kabul ediyor musunuz?Evet kabul ediyorum                                                                 Hayır kabul etmiyorum


İmza:                                                                                           İmza:


                                         
                                                   Tarih: ...... / ...... / 2005
Anahtar Kelimeler

-